Előkészítés és tippek
Érdemes minden húst legalább egy nappal előbb megvásárolni és bepácolni, hogy puhább és ízletesebb legyen, mire elkészül. A szeletelés fontos pontja az előkészületeknek, hiszen ha nem egyformák a vastagságok, lehetnek égett és nyers részei is az ételnek. Úgy a legjobb felszeletelni a húst, ha mélyhűtőbe tesszük, de még fagyás előtt kivesszük, és hidegen vágjuk fel egy éles késsel. A rostokat keresztben vágjuk át. A szeletek zsíros és inas részeit vagdossuk be több helyen éles késsel vagy sniccerrel. Töröljük szárazra konyhapapírral a húsokat, hogy süljön és piruljon is a hús, ne csak főjön a levében.
Jóval sütés előtt vegyük ki a húst a hűtőből, hogy szobahőmérsékletről kerüljön be az előmelegített sütőbe. Általános alapelv, hogy érdemes a húsok alá egy kevés zsiradékot vagy olajat, esetenként vizet is tenni, majd kiszurkált alufóliát a tetejére. Nem árt időnként locsolgatni és forgatni sem a húsokat. Vehetünk sütőzacskókat is, ezek előnye, hogy saját zsírjában sül az étel, és nem koszoljuk össze a tepsit sem. Ne szurkáljuk villával a húst sütés közben, mert azzal távoznak belőle az értékes nedvek.
Szárnyas
A háziasszonyok leggyakrabban csirkét készítenek, egyrészt olcsó ára miatt, másrészt, mert gyors és egyszerű az elkészítése. A pár perc alatt megpiruló csirkemell szeletek valóban nem okoznak kihívást, ám jó tudni, hogy egyben hogyan kell megsütni egy egész csirkét: az első 20 percben 200 fokon, majd 45 dekánként további fél órán keresztül, immár 180 fokon. Pulykánál ez a szabály annyiban változik, hogy az elején 30 percig kell 200 fokon sütni a húst, majd 45 dekánként további 25 percig. Ha pedig csirkeszárnyakat vagy csirkecombokat szeretnénk, 180 fokos sütőben 35-40 perc alatt pirulnak ropogósra, ezeket barbecue mártogatóssal tálaljuk.
Kacsahús ritkán kerül az asztalra, pedig remek családi étkezést lehet csapni belőle. Készítsük el egyben: egy kétkilós kacsa 180 fokon 2-2,5 óra alatt sül meg. Naranccsal dobhatjuk fel az ízét. Ha csak néhány kacsamellet készítenénk, egy darab fél óra alatt készül el a sütőben 180 fokon, serpenyőben pedig oldalaként 10-10 perc jár neki.
Sertés
A sertéshús a magyar konyhában kiemelt szerephez jut, gondoljunk csak egy jó oldalasra vagy cigánypecsenyére. Előbbit 2-3 centis darabokban, 8-10 percig kell sütni oldalanként, utóbbira – azaz egy félcentisre klopfolt tarjára vagy karajra – pedig körülbelül mindössze 2 perc sütés jusson mindkét felére. Érdemes előre alaposan befokhagymázni a szeleteket a tökéletes ízhatás érdekében. A szűzérme az egyik legfinomabb sertésétel: bő centikre szeletelve átlagosan 3 percre van szüksége oldalanként a serpenyőben. Ezt a finomságot dijoni mustárral átitatva ajánljuk.
Marha és bárány
A jó steak művészet, viszont megéri megtanulni a bélszín helyes elkészítését. Szeljük a húst 2-3 cm vastagságúra, majd döntsük el, hogy milyen végeredményt szeretnénk. Ha véresen, azaz angolosan tálalunk, akkor grillezve vagy serpenyőben készítve 3-4 perc/oldal a sütési idő. A medium, azaz közepesen átsült verziónál már 4-5 perc szükséges, míg a well done, azaz jól átsült szeletre már 6-7 perc/oldal jusson. Őrölt borssal tehetjük még pikánsabbá az ízét.
A bárány szerelmesei általában bordát vagy combot választanak legszívesebben. Egy 2 cm vastag bordaszeletet 4-6 percig süssünk oldalanként, míg a báránycombnál ez az idő legyen 6-8 perc. A végeredmény – remélhetőleg – puha és omlós, rozmaringgal pácolva ajánljuk.
Tóth Noémi
Forrás: