A vegetáriánus étrend manapság egyre gyakoribb. Lehet egészségügyi oka is a hús elhagyásának, azonban egyesek szerint az egészség kulcsát a kizárólagos zöldségfogyasztásban lehet megtalálni.
A vegetáriánusok csak olyan ételeket fogyasztanak, aminek nem velejárója az állat elpusztítása. Ebből adódóan a vegetáriánusok esznek tejtermékeket és tojást is, fő fehérjeforrásuk pedig a tofu, különböző babfélék és a tojás.
Amennyiben valamilyen oknál fogva vegetáriánus étrendet követsz, nem kell elhagynod a hamburgert, mutatunk pár alternatívát, amivel kimaxolhatod a vegetáriánus hamburger élményt:
1.) Burgonya
Az egyik legkézenfekvőbb lehetőség a burgonya! A teendőd csak annyi, hogy turmixold össze a következő hozzávalókat:
- főtt burgonya
- blansírozott cukkini
- paradicsom
- vöröshagyma
- zellerszál
- só, bors
Ez után a dolgod csak annyi, hogy lapos pogácsákat formázol a kapott masszából, majd alaposan kisütöd őket olajban!
2.) Csicseriborsó
A főtt csicseriborsót lilahagymával, korianderrel, kicsi liszttel és őrölt köménnyel leturmixolod, majd sütőben kisütöd. Ennyire egyszerű!
3.) Lencse
Szuper alternatíva lehet a lencseburger: a szemeket sós, zelleres vízben főzd meg. Ez után jöhet a turmixolás, majd keverj hozzá egy kis petrezselyemzöldet, 1 tojást és zsemlemorzsát. Sóval és borssal szórd meg ízlés szerint, majd sütőben, 180 fokon süsd őket meg.
4.) Camembert
Az egyik legegyszerűbb alternatíva a sajt! Húspogácsa helyett csak tegyél a burgerbe egy szelet grillezett camambert!
5.) Zabfasírt
Hozzávalók:
- 20 dkg zabpehely
- 15 dkg rizs
- 1 fej vöröshagyma
- 1 kk pirospaprika
- 1 kk majoranna
- 1 kk őrölt babérlevél
- 1 kk só1 csipet bors
- 1 ek zsír
A rizst mosás után egy lábasban lepirítod addig, amíg teljesen meg nem szárad. Felöntöd vízzel, és sózás után felforralod. Ha eléri a forrást, leveszed alacsonyra alatta a lángot, majd fedő alatt készre főzöd.
Rizsfőzés alatt a vöröshagymát felaprítod, majd kevés zsiradékkal egy lábasban a tűzhelyre teszed. Mehet mellé a zabpehely és a fűszerek. Ízlés szerint fűszerezhető bármivel! Keverd át, majd öntsd fel vízzel egészen addig, amíg kása állagot nem kapsz. Minél sűrűbb, annál szuperebb!
Amíg a zab sűrűsödik, aprítsd fel a fokhagymát és a petrezselymet. Ha már elkészült a zab, add hozzá az aprított anyagokat, majd a rizst is. Kavard össze, majd kóstold meg, kell-e még bele valami.
Ha megfelel az ízlésednek, várd meg, amíg kihűl, majd formázd meg a masszából a kis pogácsákat, forgasd meg zsemlemorzsába, és süthető is előmelegített sütőben, sütőpapíron bélelt tepsiben, 180 fokon 30-35 percig!
6.) Cékla
Hozzávalók:
- 2 közepes méretű cékla
- 3/4 bögre apró szemű zabpehely
- 1 kis fej vöröshagyma apróra vágva
- 1 gerezd fokhagyma összezúzva
- 1 ek chia mag
- 3 ek víz
- bors ízlés szerint
A céklát aprítás után robotgépben pépesítsd. Ez után csak dobd hozzá a többi alapanyagot, ha túl száraznak találod, tehetsz hozzá növényi italt vagy olívaolajat. A fasírtok formázása előtt pihentesd a masszát 30 percig a hűben.
Az elkészült korongokat serpenyőben süsd aranybarnára, alacsony lángon!
Ha megkívántál egy szaftos vegaburgert, esetleg egy valódira csorog a nyálad a megoldás a kezedben: Falatozz.hu!
Forrás:
https://www.novenyifeherje.hu/egyeb/vegetarianus-taplalkozas-rovid-utmutato-kezdoknek/
https://www.nosalty.hu/ajanlo/9-husmentes-valtozat-hamburgerre
https://sobors.hu/receptek/zabfasirt-paradicsomszoszos-krumplival-recept/